بخش اسماعیلیه اهواز،ظرفیت ناشناخته گردشگری در خوزستان+ تصاویر

بخشدار اسماعیلیه از توابع شهرستان اهواز با اشاره به ظرفیت‌های خوب گردشگری در این بخش گفت: متاسفانه با وجود ظرفیت‌های بسیار خوب بوم گردی و گردشگری به واسطه داشتن نخلستان‌ها و شالیزارها در این بخش، به مقوله بسیار مهم گردشگری به عنوان یکی از مولفه‌های اقتصاد روستا توجه نشده و ناشناخته مانده است.

ابراهیم ساکی، روز یکشنبه در حاشیه بازدید از پروژه‌های عمرانی خدماتی این بخش در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: بخش اسماعیلیه با داشتن باغ ، نخلستان‌ها و شالیزارهای بسیار زیبا یک منطقه بکر در حوزه گردشگری است اما تا کنون به این ظرفیت بسیار مهم و درآمدزا اهمیتی داده نشده است.

وی گفت: مردم روستا نیز با حوزه گردشگری و استفاده از این ظرفیت برای ایجاد درآمد آشنا نیستند و استقبال نمی‌کنند.

بخشدار اسماعیلیه افزود: چندین جلسه برای مردم روستا به منظور آشنایی با حوزه گردشگری و ایجاد انگیزه بین روستاییان در این خصوص برگزار شد اما هنوز برای فعالیت در این حوزه درخواستی ارائه نشده است.

ساکی با تاکید بر اینکه مشارکت مردم روستا در حوزه بومگردی و گردشگری آثار اقتصادی مطلوبی برای منطقه در پی دارد ادامه داد: سرمایه گذار به دلیل اینکه روستاییان زمین‌های خود را نمی‌فروشند نمی‌تواند در حوزه گردشگری روستایی ورود کنند.

بخشدار اسماعیلیه بیان کرد: میراث فرهنگی و بنیاد برکت برای پرداخت تسهیلات در حوزه گردشگری به مردم روستا اعلام آمادگی کردند اما با وجود نشست‌های مختلفی که با مردم این بخش انجام شده، استقبالی برای فعالیت در این حوزه مشاهده نمی شود و همواره نیاز است که تبلیغات و معرفی بیشتری از این بخش و حوزه گردشگری به ویژه توسط رسانه‌ها انجام شود.

ضرورت ارتقاء شاخص های کیفی آب روستاهای بخش اسماعیلیه

بخشدار اسماعیلیه ادامه داد: در حوزه تامین کمی آب آشامیدنی در این بخش خوب کار شده اما در بخش کیفیت، شرایط مناسبی نداریم.

وی با بیان اینکه چهار روستای این بخش همچنان آب آشامیدنی پایدار ندارند افزود: شرکت آبفای استان اقدامات خوبی برای تامین آب شرب روستاهای این بخش انجام داده و انتظار داریم مشکل آب این چهار روستا نیز در آینده نزدیک رفع شود.

ساکی با اشاره به مشکل برق در اغلب روستاهای این بخش افزود: تاحدود زیادی این مشکل با پیگیری مسئولان مربوطه رفع شده اما همچنان ادامه تلاش ها برای کاهش قطعی برق در منطقه ضروری است.

اسماعیلیه، ظرفیت ناشناخته گردشگری درخوزستان

وجود چهار شرکت بزرگ در بخش اسماعیلیه اهواز

بخشدار اسماعیلیه گفت: چهار شرکت نفت و گاز کارون، نفت و گاز اروندان، شرکت توسعه نفت و شرکت نیشکر امیرکبیر در این بخش فعالیت دارند و عمل به مسئولیت اجتماعی این شرکت ها همواره مطالبه مردم منطقه است.

وی گفت: با وجود چهار شرکت بزرگ در این منطقه انتظار می‌رود که شرایط اشتغال، کمک و بهسازی روستاهای این بخش بهتر باشد.

بخشدار اساعیلیه ادامه داد: شرکت نیشکر همکاری بهتری نسبت به سایر شرکت‌های موجود در این بخش برای انجام مسئولیت‌های اجتماعی دارد.

انجام ۸۰ پروژه عمرانی در بخش اسماعیلیه شهرستان اهواز

 

 

بخشدار اسماعیلیه با اشاره به وجود ۵۰ روستا در این بخش گفت: ۸۰ پروژه عمرانی و آبادانی این بخش در حال انجام است که بیشتر در زمینه آسفالت، زیرسازی و روشنایی هستند، بنیاد مسکن با دادن قیر یارانه‌ای کمک بزرگی در انجام آسفالت روستاهای این بخش کرده است.

وی با بیان اینکه این میزان پروژه در ۱۶ روستا در حال انجام است افزود: عملیات اجرایی این پروژه‌ها از ۶ ماه گذشته آغاز شده و تا پایان امسال به صورت ۱۰۰درصد تکمیل خواهند شد.

ساکی با اشاره به توجه دولت سیزدهم به آبادانی روستاها بیان کرد: در ۲ سال اخیر اعتبارات بسیار خوبی به بخشداری‌ها برای آبادانی و بهسازی روستاها اختصاص یافته است.

بخشدار اسماعیلیه با بیان اینکه ۳۱۷ میلیارد ریال برای اجرای این پروژه ها اختصاص یافته است گفت: به دلیل ایجاد زمینه لازم برای آبادانی در روستاهای این بخش و جذب نیروهای بومی در شرکت‌های مستقر در این منطقه مهاجرت معکوس اتفاق افتاده و بسیاری از خانواده‌هایی که مهاجرت کرده بودند و به روستاهای خود برگشته‌اند.

نبود مدرسه دوره متوسطه در روستاهای بخش اسماعیلیه

وی گفت: دبستان در روستاهای این بخش وجود دارد اما فاقد مدرسه دوره متوسطه در روستاهای این بخش هستیم و دانش آموزان برای تحصیل در این دوره باید به اهواز مراجعه کنند.

ساکی بیان کرد: از آموزش و پرورش درخواست داریم برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان، مدرسه دوره متوسطه در این منطقه تاسیس کنند، در بسیاری موارد دانش آموزان باید برای حضور در کلاس درس تا ۵۰ کیلومتر را طی کنند.

روند کُند بازنگری طرح هادی درروستاهای بخش اسماعیلیه

بخشدار اسماعیلیه با بیان اینکه بازنگری طرح هادی در روستاهای این بخش بسیار کُند انجام می‌شود ادامه داد: روند طولانی و کُند بازنگری طرح هادی باعث شده تا ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاها انجام شود.

وی گفت: خوشبختانه حدنگاری در این بخش به طور کامل انجام شده و تمام زمین‌ها و املاک در این بخش دارای سند هستند.

اسماعیلیه، ظرفیت ناشناخته گردشگری درخوزستان

تولید خرما یکی از ظرفیت های بخش اسماعیلیه

بخشدار اسماعیلیه افزود: ۴۲۴ هکتارنخیلات در این بخش وجود دارد که ۳۰ هزار تن تولید خرما دارند و خوشبختانه جهاد کشاورزی در سال‌های اخیر نخل‌های موجود در این بخش را بیمه کرده تا کشاورزان آسیب کمتری را ببینند.

ساکی ادامه داد: در سال‌های اخیر با اقدامات خوبی که برای مقابله با آفات و بیماری‌ها از سوی سازمان جهاد کشاورزی انجام گرفته میزان نخیلات در این بخش رو به افزایش بوده است.

وی گفت: امسال شکرانه برداشت خرما در بخش اسماعیلیه برای معرفی ظرفیت تولید این محصول کشاورزی برگزار شد.دومین مراسم شکرانه برداشت خرما در ورودی بخش اسماعیلیه برای معرفی ظرفیت تولید این محصول کشاورزی از روز جمعه هفته گذشته اغاز شد و به مدت یک هفته نمایشگاه این شکرانه برپا است.

 

بخشدار اسماعیلیه با بیان اینکه متاسفانه صنایع تبدیلی محصولات کشورزی در این بخش وجود ندارد افزود: اگر صنایع تبدیلی و بسته بندی محصولات کشاورزی و به ویژه خرما در این بخش ایجاد شود در اشتغالزایی و فروش محصولات کشاورزی روند مطلوبی خواهد داشت.

ساکی با بیان اینکه محصولات کشاورزی دیگری نیز در این بخش تولید می‌شود اظهار کرد: لوبیا، لیمو ترش و برنج نیز در کنار خرما در اسماعیلیه تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۴ هزار هکتار کشت شلتوک در این بخش انجام شده است افزود: با توجه به شرایط خوب آب در حوضه آبریز کارون امسال کشت شلتوک، بدون محدودیت انجام شده است.

بخشدار اسماعیلیه ادامه داد: درخواست کشت محصولات گرمسیری را در این بخش از سازمان جهاد کشاورزی داشتیم، روستاهای اسماعیلیه به دلیل مجاورت با رودخانه کارون و شرایط آب و هوایی، ظرفیت خوبی در کشت محصولات گرمسیری دارد./منبع: خبرگزاری ایرنا خوزستان

۴۵۷۱